O RASIE

———————————————————————————
      O HODOWLI    /    HISTORIA RASY    /    WZORZEC RASY
———————————————————————————

Golden retrievery to cudowne rodzinne psy, wierni i oddani przyjaciele. Są otwarte, przyjaźnie i życzliwie nastawione do świata, kochają wszystko i wszystkich. Zawsze są uśmiechnięte od ucha do ucha, nieustannie majtają ogonem, strącając nim wszystko, co w jego zasięgu. Zarażają optymizmem i dobrym humorem. Jednak, aby na pewno takie były warto spełnić dwa warunki – po pierwsze starannie wybrać hodowlę, aby szczenię pochodziło „z dobrego domu”, od odpowiedzialnego hodowcy, który najpierw starannie dobiera parę rodziców, a następnie z wielkim zaangażowaniem odchowuje i socjalizuje malucha. Po drugie goldeny potrzebują starannego wychowania. Łatwo jest rozpuścić rozkoszną puchatą kuleczkę z mordką jak z filmów animowanych Disneya. Nie można zapominać, że wyrośnie z niej duży myśliwski pies.

Goldeny są szalenie inteligentną rasą, bardzo szybko uczą się, ale też potrafią doskonale kombinować, aby zrealizować to, co sobie umyśliły. Mają zapał i chęć do pracy, uwielbiają sprawiać radość swym właścicielom. Ich pojętność i szybkość przyswajania wiedzy sprawiły, że są rasą wszechstronnie użytkową. Pracują jako ratownicy pomagając odnajdywać ludzi uwiezionych w ruinach lub pod lawiną, są wspaniałymi przewodnikami niepełnosprawnych i niewidomych, pracują w policji, na lotniskach, w dogoterapii i oczywiście służą pomocą na polowaniach. Chętnie są wykorzystywane w terapiach, sprawdzają się jako aktorzy. Nie nadają się jednak na psa stróżującego. Golden prędzej zaliże złodzieja na śmierć, niż uchroni dobytek, każdego przywita wesołym merdaniem ogona. Zazwyczaj goldeny są też przyjazne wobec innych psów, kotów i wszelkiego żywego stworzenia.

Golden retrievery to psy bardzo temperamentne, lubią ruch i spacery, uwielbiają szaleć w wysokich trawach, biegać po polach i lasach. Trzeba brać to pod uwagę nabywając szczenię tej rasy – to nie jest pies dla ludzi przedkładających spokój domowego zacisza nad długie wędrówki. Goldeny, jako psy myśliwskie – czyli użytkowe, muszą wieść aktywny tryb życia. Zmuszanie ich do bezruchu, ograniczanie spacerów i treningów wypacza ich cudowny charakter. Ponad wszystko goldeny kochają wodę, w każdej postaci. Mają niesłychany węch i pamięć. Nawet na największej suchej łące znajdą ukrytą kałużę i wytaplają się w niej. Wszystko, co mokre wprawia je w zachwyt. Mniejszy jest zachwyt właściciela, który na porannym spacerze, spiesząc się do pracy, zobaczy swoje złote psisko upaćkane w błocie po czubek nosa. Wielką pasją goldenów, jak sama nazwa wskazuje (ang. to retrieve – odnosić) jest aportowanie. Aportują wszystko, czy się je o to prosi, czy nie 😉

Ciągle mają chęć do zabawy i przynoszenia wszystkiego, co zostanie rzucone, a najszczęśliwsze są gdy mogą coś przynieść z wody. Wyciągną na brzeg wszystko, co pływa: worek, kijek, wodną lilię, plastikową butelkę, kaczkę – nawet, gdyby się opierała.

Mimo, że goldeny to psy z charakterem, należy pamiętać, że są bardzo wrażliwe psychicznie. Czują się dobrze w przyjaznej, nie nerwowej atmosferze. Nie znoszą krzyku, ani kar fizycznych. Najszczęśliwsze są w domu, ze swoją rodziną, do której są mocno przywiązane. Za te wszystkie spacery, wyrozumiałość dla ich wybryków, miskę dobrego jedzonka, ciepło i miłość będą najwierniejszymi przyjaciółmi, kochającymi nas całym psim serduchem.